İçeriğe geç

Parkur Ayakkabısı

Antrenman sırasında sporcuların kaymaları, takılmaları veya düşmeleri azaltmak için parkur ayakkabısı giymeleri gereklidir. Parkur ayakkabısının altında kaymaz kavrama vardır. Bu sayede tam kavrama ve sağlam basma sağlar.

Daha yüksek sürtünmeye sahip ayakkabılar daha derin taban kanallarına sahiptir. Bu derin oluklar kayma ve düşmelere karşı dayanıklıdır. Oluk sayısının artması da kayma ihtimalini azaltır. Kaymayan ayakkabıların kavrama kabiliyeti daha yüksektir. Ayakkabılarınız düz bir tasarıma sahipse koşarken kayma olasılığınız da artar, ancak Dairesel dış tabanlar ve çoklu tasarımlara sahip parkur ayakkabısı özellikle kaygan zeminlerde tutuşu artırır.

Özellikle POMEM ve BESYO parkur sınavlarında zeminin kaygan olma ihtimali vardır. Antrenman alanı da kaygansa sakatlık ve başarısızlık riski artar. Bu nedenle parkur ayakkabısı önemli bir detaydır. POMEM parkur ayakkabısı ya da BESYO parkur ayakkabısı kullanmak, sınavlarda avantaj sağlar.

Polislik Parkur Sınavında Ayakkabının Önemi

İlk Olarak bilindiği üzere Polislik parkur sınavında zamana karşı yarışılır. Elde edilen derece ise toplam puan ortalamanızı yükseltmek için oldukça önemlidir. Son olarak Diğer rakiplerinizin önüne geçmek için parkur sınavını şansa çevirebilirsiniz. Sınavda kayıp düşmek zaman kaybı yaşatacağı için kaygan ayakkabı dezavantaj yaratır. Sonuç olarak POLİS parkur ayakkabısı, zaman kaybetmeden parkuru en hızlı sürede tamamlamanıza yardımcı olur.

Bu tür ayakkabılarda kalın bir köpük tabakası veya alt kısımda yastıklama vardır. Kayma ve düşmeleri en aza indiren detay zemin tutucu dış tabakadır. Sağlam ve dokulu kauçuk tabana da zemin tutuşuna destek sağlar. Parkur ayakkabısı günlük koşu ve egzersizler için de idealdir.

Eğitimlerde de kullanılabilen polis parkur ayakkabısı şık ve hafif bir tasarıma sahiptir. Dolayısıyla hareket kabiliyetini olumsuz etkilemez. Bu ayakkabılar engelli parkurlarda ve bazı aralıklı antrenmanlarda da verim sağlar. Yarış daireler, özellikle sakatlanma eğilimli adaylar için günlük antrenman için yeterli desteğe sahiptir. Ağırlık ve baskı yaratmadığı için hızlı koşu çalışmalarında da idealdir.

BESYO parkur ayakkabısı daha iyi tutuş sağlayan kauçuk bir tabana sahiptir. Bu özellik, kaygan yüzeylerde adayların takılmasını ve düşmesini önler. Polislik parkur sınavında da aynı şekilde kayma riskini tamamen ortadan kaldırır. POMEM parkur ayakkabısı hızınıza katkıda bulunur ve uzun ömürlüdür. Olası sakatlanmaları önlemek ve başarılı olmak için ideal bir tercihtir.

Parkur Ayakkabısı Nasıl Seçilmelidir?

Satın alabileceğiniz çok sayıda parkur ayakkabısı karşısında bunalmış olabilirsiniz veya nereden başlayacağınız konusunda kafanız karışabilir.

Yaralanma ve sakatlıkları önlemek için araştırma yapıp doğru ayakkabıyı seçmelisiniz. Ayrıca ayak tipine ve kullanım amacına göre seçim de önemlidir. Sportif ayakkabılar branşlara özel olarak tasarlandığı için, kullanacağınız alan ve zemini göz önünde bulundurmalısınız.

Kayma direnci kutu üzerinde veya ürün açıklamasında yazıyor olsa da kontrol etmelisiniz. Çünkü parkur ayakkabısı kauçuk tabana sahip olmalıdır. Kaymaz ayakkabılarda, yanları hafifçe yuvarlatılmış sağlam bir kauçuk dış taban önemlidir.

Kaymaz parkur ayakkabısı için bakmanız gereken diğer şey ise sırt desenidir. Dış tabanın altında genellikle küçük dalgalı çizgiler, daireler veya altıgenler bulunur. Bu desenler zemini tutmanıza yardımcı olmak için sürtünme yaratma amacını taşır. Genel olarak desen ne kadar küçükse, kayma direnci o kadar iyi olur.

Son olarak, dayanıklılık istemenize rağmen taban hafif, esnek ve nispeten yumuşak olmalıdır. Hafif, esnek dış taban darbeyi emer ve yorgunluktan kaçınmanıza yardımcı olur. Ayrıca daha yumuşak bir kauçuk taban kaygan bir yüzeyde en iyi tutuşu sağlama eğilimindedir.

Parkur Ayakkabısını Satın Almak İçin  İletişime Geçebilirsiniz.

İletişim
instagram
sms
whatsapp
email
link